Gorczyca sarepska (Brassica juncea)

Informacje botaniczne:
Jest to odmiana gorczycy czarnej i białej.  Należy do rodziny krzyżowych (Cruciferae). Jej wysokość mieści się w granicach od 30 cm do 1,5 metra. Posiada proste, sztywne i liczne gałązki, przypominają niewielki krzew.

Dolne liście tej odmiany są pierzastodzielne, górne są nie podzielone natomiast kwiaty tworzą baldachogrona na szczytach pędów. które wiążą się w niewielkie – ok 5 cm długości – strączki w środku których znajdują się kuliste nasiona o ciemno lub jasno brązowej barwie.

Właściwości:
Nasiona gorczycy sarepskiej zawierają niekiedy do 50% tłuszczu wysokiej jakości, wytłacza się z nich olej spożywczy. Nasiona te posiadają również wartość leczniczą. Najważniejszą substancją w nich zawartą jest synigryna, która pod wpływem wody oraz ciepła wydziela olejek eteryczny dzięki któremu plastry lub okłady gorczycowe posiadają działanie rozgrzewające po których następuje przekrwienie skóry.

Dodatkowo nasiona gorczycy dodatnio wpływają na pracę przewodu pokarmowego a także używa się ich do leczenia nadciśnienia tętniczego oraz jako środka przeciwgorączkowego.